עדכון ראש המועצה בעקבות אירועי הביטחון האחרונים


יב' שבט תשפ"ג

03/02/2023

תושבות ותושבים יקרים,

אני פונה אליכם לאחר רצף אירועי פשיעה, בכדי לנסות ולשקף את המשמעות של ההתמודדות המועצתית עם הגל הנוכחי, וייתכן גם העתידי. אני יכול לומר שבשבוע האחרון כשהייתי בתרגיל מילואים , לצערי כל פעם שפתחתי את הטלפון קיבלתי עוד עדכון על פריצה, גניבה או ניסיונות לביצוע פעילות פלילית.  אני מודה שהתסכול גדול כי חרף הניסיונות והפעולות שננקטות, המשאבים הרבים שמושקעים (השקענו למעלה מ 2.5.  מיליון ₪ בשנתיים האחרונות על מצלמות, גידור, שערים, סיירים, חפירים ועוד) ,  כמעט לילה לילה מבוצעים פריצות וגניבות שחלקן אף סוכל בשל ערנות תושבים ושימוש יעיל באמצעים טכנולוגיים, וזו מציאות שלא ניתן לקבלה בשום צורה.

ביום ראשון 29/01 קיימתי  במועצה הערכת מצב  בנוכחות מנכ"לית המועצה,  מפקד  תחנת דימונה, סנ"צ משה זריהן  ומפקד תחנת שגב שלום, סנ"צ איציק בזוקשווילי  ומפקדי מג"ב והשיטור הקהילתי, מזכירי ישובים, ורבש"צים מכלל המועצה כדי לדון בעלייה במקרי הפשיעה ובפתרונות האפשריים לחיזוק הביטחון באזורנו. אני מוטרד מאד מנפיצות התקופה שיכולה להסלים ולהתפוצץ בתור "שומר חומות 2" ויש להיערך לכך.

 מפקדי המשטרה מכירים את  התמונה  ופועלים לאיוש תקני השוטרים לתחנת שגב שלום, לחימה בפשיעה בעזרת פעולות גלויות ו/או סמויות, איסוף מידע מודיעיני, וחיזוק שיתופי הפעולה עם כוחות נוספים בגזרה (צה"ל, מג"ב ונוספים). המשטרה מבקשת את סיוע התושבים בדיווח למוקד 100 על כל אירוע שמתרחש, לטובת איסוף הנתונים ותמונת המצב בשטח, וקוראת לכל מי שמעוניין להצטרף למערך ההתנדבותי במשטרה הכחולה.

על אף הרצון הגדול ושיתוף הפעולה עם השיטור הקהילתי של מג"ב ועם תחנות המשטרה בשגב שלום ובדימונה, יש פעולות שאינן תלויות במפקדי התחנות אלא במשרד לביטחון לאומי. אלה הן הדרישות שהפניתי לשר לביטחון לאומי, שצריך לקדמן באופן מידי על מנת לעצור את הסחף:

  1. משילות על צירי התנועה- אין תושב מועצה שלא רואה כמעט מידי יום את הבריונות על הכבישים. המשילות חייבת להתחיל מהכביש בנוכחות ובטיפול בבריוני הכביש שפועלים באין מפריע ובכך מסכנים אז הציבור הרחב.
  2. קיצור תהליך גיוס המתנדבים למג״ב ולמשטרה הכחולה-עד שתהליך הגיוס וההכשרה של אלפי השוטרים הנדרשים לחיזוק משטרת ישראל יתממש,  יש לזרז את התהליך  ההתנדבות שאורך לעיתים שנה ושנתיים !!!  קיצור תהליך ההתנדבות יאפשר הכפלת כוח למשטרה על ידי  אזרחים בוגרי יחידות קרביות שמוכנים להתנדב בכדי לשמור על ביתם ויישובם. 
  3. הפעלת "הסדר מותנה"-על פי יוזמת התאחדות החקלאים, כאמצעי לטיפול בפשיעה החקלאית, יופעל הסדר מותנה שמשמעותו היא הודאה של העבריין  ופיצוי החקלאי. חשוב להבין שבמקרים רבים גם תפיסת חשוד אינה ערובה להגשת כתב אישום ובטח לא פיצוי כספי לחקלאי שנשדד. בדרך של ההסדר המותנה,  העבריין מודה בגניבה, מפצה את בעל הנכס ואם יחזור לפעילות פלילית, הענישה תהיה כבר בדרגת חומרה גבוהה יותר מן הנהוג היום. המהלך הזה החל ונושא פירות מיידיים.
  4. הכללת רמת הנגב במערך השיטור המועצתי- על פי החלטת ממשלה מספר 4389  לחיזוק הבטחון האישי במערך הכפרי לגבי מערכי אכיפה במודל מותאם למועצות אזוריות,  שיאפשר נוכחות פיזית של שוטרים ופקחים מועצתיים על פני השטחים העצומים שיש למועצה. עפ"י החלטה זו, ניתן יהיה להרכיב כוח שיטור ייעודי המורכב משוטרים ופקחים בהתאם למערך האכיפה המועצתי.

 

  1. הקמת מוקד ״רואה״: יוזמת המועצה להקמת מערך שליטה ובקרה על ידי מוקד מאויש עם מצלמות שיאפשר מענה בזמן אמת לניסיונות פשיעה במרחב. יש לציין שהמועצה השקיעה כבר בהתקנת עשרות מצלמות בטכנולוגיות שונות ברחבי המועצה, על פי המלצת המשטרה. הקמת המוקד תאפשר איגום משאבים נכון של מצלמות ומתצפתים שידעו לתרגם את המידע של המצלמות למידע מודיעיני, ולהתריע בזמן אמת.
  2. תקצוב רבש"צים בישובים העורפיים: כפי שמשרד הביטחון מתקצב רבש״צים ליישובים סמוכי-גדר, יש צורך לתקצב את הרבש״צים ליישובים העורפיים שסובלים באופן קבוע מפשיעה. היום במרבית היישובים העורפיים פועלים הרבש"צים בהתנדבות וללא מקור תקציבי. המועצה משקיעה בישובים אלו למרכיבי ביטחון, אך העצמת הרבש"צים מבחינה תקציבית יאפשר עבודה סדורה ואפקטיבית.

 

תושבים יקרים, זו תקופה רגישה, כל אירוע עלול להיות גפרור שיבעיר את השטח ואני מבקש ומפציר מכולם, לא לקחת את החוק לידיים! זה אולי מספק את הצורך והתסכול באותו רגע, אבל זה לא באמת הפתרון. המועצה תמשיך ללחוץ מול המשרד לביטחון לאומי ולפעול בכדי שנמשיך לבנות את יישובינו ולפתח את המרחב כולו בתחומים שהם חשובים  לכולנו, חינוך, תעסוקה, סביבה, בריאות וכו'.

וכמובן יש אינספור דברים טובים שקורים באזורנו, בקהילות ובמרחב כולו. גם על זה צריכים לשמור, ולהוקיר את הקיים.

                                                                        שבת שלום,

ערן דורון

ראש המועצה