ילדים ובני נוער הם העתיד שלנו, הדרך בה הם גדלים ומתפתחים מעצבת את אישיותם הבוגרת. 
המחלקה לשירותים חברתיים במועצה פועלת לאיתור ילדים ובני נוער הנמצאים במצבי סיכון, תוך יצירת שיתוף פעולה עם המשפחה וגורמי מקצוע רלוונטיים לרבות בתחום החינוך, בניסיון לקדם את מצבו של הקטין ומשפחתו. צוות המחלקה פועל לפיתוח ובניית תוכניות טיפוליות בקהילה בהתאם לצרכים המשתנים ולמדיניות משרד הרווחה : "עם הפנים לקהילה".

 

תחומי האחריות:

  • טיפול בילדים במצבי סכנה וסיכון, כאשר קיים חשש לפגיעה בשלומם והתפתחותם בגין הזנחה, התעללות פיזית, נפשית או מינית.
  • ילדים בעלי צרכים מיוחדים בקהילה (הפרעות תקשורת, הפרעות נפשיות, עיכוב התפתחותי).
  • ילדים עם קשיים רגשיים הבאים לידי ביטוי בקשיים בהתמודדות בתוך המשפחה או מחוצה לה (בעיות התנהגות, הרטבה, אלימות, דיכאון, חרדות, קשיים רגשיים)
  • חינוך וקשיי התנהגות של ילדים (בבית, במסגרות החינוך ובסביבה)
  • קשיי גיל ההתבגרות
  • בעיות ביחסי הורים וילדים (קשיים בתפקוד ההורי)
  • השמות חוץ ביתיות (סידור במסגרות מחוץ לבית)

 

תחומי הטיפול

סיוע כלכלי

מהות השירות: סיוע כספי ניתן על פי כללי זכאות ובהתאם לתקנות משרד הרווחה, בהתאם לתקציב המחלקה. ניתן לקבל סיוע לצרכים שונים, חוגים, ביגוד, חונך- מטפח, אבחונים, טיפולים פסיכולוגיים וכו’. מתן הסיוע עפ"י קריטריונים של משרד הרווחה ותלוי תקציב המחלקה.
אוכלוסיית היעד: משפחות המוכרות במחלקה.
למי פונים: עו"ס היישוב

 

טיפול בפגיעות מיניות

מהות השירות: במסגרת החוק לטיפול בילדים ומתבגרים נפגעי עבירה (עבירת מין) מממנת המדינה טיפול והדרכה הורית עבור ילדים שנפגעו במסגרת מרכז טיפולי ענב"ל. כמו כן, המחלקה מקצה משאבים לטובת טיפול בילדים ומתבגרים פוגעים במסגרת מרכז אפיק. כל המקרים נידונים בוועדה אשר בודקת התקדמות הטיפול. כמו כן, במקרה של פגיעה מינית בין ילדים ביישוב, מתקיימת חשיבה עם בעלי תפקידים ביישוב לחשיבה קהילתית על השפעות הפגיעה.
אוכלוסיית היעד: גילאים 0-18.
למי פונים: עו"ס היישוב

 

מועדונית משותפת – מסגרת חינוכית טיפולית

מהות השירות: במועצה האזורית רמת הנגב קיימת מועדונית משותפת לאגף חינוך וקהילה ומח' לשירותים חברתיים בפתחת ניצנה שנותנת מענה לישובים: קדש ברנע, כמהין, באר מילכה, כפר הנוער ניצנה ועזוז. המועדונית נותנות מענה ל- 15 ילדים בגילאים 6-10 ופועלת חמישה ימים בשבוע, הילדים מגיעים לאחר סיום הלימודים ושוהים במועדונית עד השעה 17:30 אחה"צ.
במסגרת המועדונית הילדים מקבלים מענה אישי וקבוצתי להעצמה רגשית, שיפור קשריהם החברתיים והמשפחתיים, העשרה לימודית חברתית, חוגים שונים, פעילויות סביב חגים, יצירה, סיוע בהכנת שיעורי בית וארוחה חמה.
צוות המועדונית הינו צוות מקצועי אשר כולל עובדת סוציאלית , מדריך/ה ראשי, ואם בית.
אוכלוסיית יעד: ילדים בכיתות א'-ד'
למי פונים: לעו"ס הישוב

 

ועדת תכנון טיפול והערכה

מהות השירות: הוועדה מתקיימת לאורך השנה ומהווה מסגרת לדיון רב מקצועי בעניינם של קטינים ומשפחותיהם. הוועדות מתכנסות לצורך אבחון וקבלת החלטות לגבי תוכנית טיפול בילדים הזקוקים להתערבות אינטנסיבית של שרותי הרווחה.
אוכלוסיית יעד: גילאים לידה- 18.
יו"ר הוועדה: ורד חדידה
למי פונים: לעו"ס המטפל בישוב.

 

חוק פעוטות בסיכון

מהות השירות: הוועדה לפעוטות בסיכון בוחנת את הזכאות לסידור פעוטות במסגרת מעונות יום המפוקחים ע"י משרד התמ"ת וזאת בכדי להבטיח את התפתחותם התקינה. ההחלטה על הזכות למעון נקבעת על-ידי ועדה שחבריה מוגדרים בחוק, כמו כן, החוק מגדיר את המצבים בהם נחשב הפעוט בסיכון.
אוכלוסיית יעד: גילאים לידה – 3, פעוטות לאמהות עובדות או לא עובדות המופנות על-ידי שירותי הרווחה. גובה השתתפות הורים תיעשה בהתאם לחישובי זכאות להכנסות המשפחה ועל פי כללי משרד הרווחה.
למי פונים: לעו"ס המטפל בישוב.

 

עו"ס נערים, נערות וצעירים

מהות השירות: איתור נערים ונערות בגיל ההתבגרות וכן צעירים הזקוקים לסיוע בסביבתם הטבעית, קשר עם גורמים מטפלים במחלקה, ושירותים אחרים בקהילה. בהתייחס למתבגרים מתקיים קשר עם הנתקלים בקשיים אישיים, לימודיים או משפחתיים ומתן ייעוץ הכוונה וטיפול בהתאם.
העבודה כוללת קשר טיפול פרטני למתבגר, טיפול בסביבת המתבגר, קרי, המשפחה, בתי ספר. בהתייחס לצעירים, נבחנים הצרכים האישיים, קשיים במקומות עבודה, ומציאת מסגרות מתאימות.
אוכלוסיית יעד: גילאים 13-23 תושבי מ.א. רמת הנגב.
למי פונים: עו"ס היישוב

 

תכנית להב"ה

מהות השירות: התכנית הינה שיתוף פעולה בין משרדי המשלב את משרד החינוך ומשרד הרווחה והשירותים החברתיים. שותפות זו מאפשרת מתן מענה מערכתי ושלם המקיף את הנער לאורך כל שעות היום: בבית, ביישוב, ובפעילויות אחר הצהריים והערב.

רציונל התכנית הוא להתבונן על עולם הצרכים של הנער ולבנות עבורו את תכנית ההתערבות המותאמת לו תוך שימוש בכלים חינוכיים בלתי פורמליים בשילוב עם כלים טיפוליים.

התוכנית פועלת בצוות מוביל הכולל רכז ועו"ס להב"ה כאשר המקצועיות והידע שמביא כל אחד מהם יוצרת השלמה לצרכי הנער והנערה.

אוכלוסיית היעד: נוער בסיכון במרחב הכפרי.

למי פונים: עו"ס היישוב, עו"ס להב"ה- שירן בשן 052-3930938 או רכז להב"ה- ניס רובין 052-4871222

 

עו"ס מרחב לתעסוקה

מהות השירות: תוכנית לאומית להעצמת צעירים וצעירות בסיכון שתתמקד בתחומים של תעסוקה ורכישת השכלה 

אוכלוסיית יעד: גילאים 18-25 תושבי מ.א. רמת הנגב.
למי פונים: עו"ס היישוב

 

חונכות טיפולית

מהות השירות: פרוייקט משותף לאגף נוער וצעירים באגף חינוך וקהילה ולמח' לשירותים חברתיים. מטרת התכנית היא להעניק ליווי ותמיכה התפתחותית ו/או רגשית לילדים.
החונכים הינם סטודנטים ממקצועות הטיפול (פסיכולוגיה, עבודה סוציאלית, חינוך מיוחד וכו'). המלגאים שיתקבלו לתכנית יזכו להדרכה מקצועית וליווי מעמיק בהתאמת תכנית הטיפול למאפייני המטופלים.
אוכלוסיית היעד: ילדים בגילאי גן – בי"ס יסודי.
למי פונים: יועצת בי"ס או עו"ס היישוב.

 

חץ בנגב

מהות השירות: פרוייקט משותף לאגף נוער וצעירים באגף חינוך וקהילה ומח' לשירותים חברתיים. חונכות אישית לילדים ונוער בעלי צרכים מיוחדים ולאחיהם.
החונכים הינם בני נוער בגילאי כיתות י'-יב' שיתנדבו לפרוייקט התנדבותי המקנה ערכים של פתיחות, סובלנות וקבלת השונה.
מטרת החונכות היא להעניק לילדים זמן חוויתי ומהנה.

  1. חונכות אישית – לכל ילד מוצמד/ת חונך/ת לאורך כל השנה, אשר יפגשו אחת לשבוע לפעילות מהנה.
  2. חונכות קבוצתית – הפעילות תתקיים אחת לשבוע בימי רביעי ב"מועדון גיל הזהב". למפגש יגיעו החונך האישי והחניך.

כל נער/ה שתורם לקהילה נתרם בחזרה, תרומה לקהילה מדגישה את המימוש העצמי והשינוי שמתחיל בכל אחד ואחד מאיתנו.
אוכלוסיית היעד: ילדים בעלי צרכים מיוחדים ואחיהם.
למי פונים: יועצת בי"ס או עו"ס היישוב.

 

קישורים חשובים