גלריית השביל - תערוכת ציורי ילדים ונוער במרחב המועצה האזורית רמת הנגב

 

ראשית    beginnings 
בראשית   genesis
בריאה       origin

 

לקראת תערוכת ילדים ונוער בגלריית השביל, הופץ קול קורא לכל בתי הספר ולתושבי המועצה האזורית רמת נגב לשלוח ציורים בנושא הנבחר. התקבלו 50 ציורים מכל קצווי המועצה. הציורים משקפים קשת רחבה ועשירה של רעיונות בנושא התחלות וסיפורי ראשית, רעיונות המבטאים חווית התחלה אישית, חוויה קהילתית ולאומית, ציורי טבע, סיפורי מקורות, וציורים של המאורות הגדולים.

הציורים ברמה האישית פרטית - אמה צורגיל (9) מספרת לנו: "חברות מתחילה סגלידה", התחלה של חברות, התחלה של דרך חדשה, סעודה במקום חדש, הילדה השוכנת בתוך האישה שהפכה להיות, ואפילו התייחסות אל השקיעה כאל אירוע פרטי : "השקיעה שלי... ותחילת הערב", כותב בציורו הדר כדורי (9), ומגלה לנו סוד חשוב - שהשקיעה יכולה להיות אירוע פרטי, בוא בזמן שהוא מעיד ברמה האוניברסלית על בוא הערב. 

ההתחלות בטבע מופיעים ברגעי שיא דווקא שבמחזוריות שבו. ציור ניצן של זרע עוברי, פריחה, ציורי הזריחות והשקיעות,חילופי עונות, ונופי בראשית נקיים מהשפעות אדם. 

רעיונות אשר זכו לפרשנויות רבות בציורי הילדים והנוער התמקדו בסיפורי הבריאה, בריאת איש ואישה, אדם וחווה, גן עדן ותיבת נח.

ציורים המתייחסים להתחלות ברמה הקהילתית והלאומית קשורים גם בחיבור של ילדים הגדלים ברמת נגב למרחב הבן-גוריוני שבו הם גדלים, וקישורו להקמת המדינה. לדוגמא, נועם הוכברג בת ה 9 מקיבוץ שדה בוקר לוקחת אותנו בציורה אל שיאו של הרגע המכונן של הכרזת המדינה, הביטוי המזוקק עבורה להתחלה, ראשית. 

נושא מעניין שזכה לביטוי הוא ציורי המאורות הגדולים, נושא שמקורו ביצירה מתוך התבוננות בטבע ובמחזוריות שבו. ציור המאורות הוא ביטוי חזותי להתחלת ההתחלות המצויה במדע ובמקורות. הוא נבחר אצל הילדים כביטוי להשתאות פנימית נוכח גודלו יופיו והדרו של היקום.

אוצרת התערוכה: תמר ברגר

לגלריית התערוכה

התערוכה נתמכת ע"י האגף לתרבות יהודית