בפתחה של שנת הלימודים תשפ"ג

אגרת להורים - מנהלת אגף קהילה וחינוך


‏31 אוגוסט 2022

בפתחה של שנת הלימודים תשפ"ג

שלום לכולכם ולכולכן,

בשבועות האחרונים המתנו בציפיה דרוכה לתחילתה של השנה, וקיווינו כולנו שתפתח כסדרה. מחד, אין ספק שדרישתם של צוותי החינוך וההוראה לקבל תגמול ראוי ומכבד עבור עבודתם הברוכה, אך גם הקשה והמרובה, הינה דרישה צודקת ונכונה, אין ספק שיש לפעול כדי שמקצוע ההוראה יקבל שוב את מקומו הראוי וימשוך את הטובים ביותר. מאידך, כולנו רצינו להתחיל את השנה, לאפשר לילדים ולבני הנוער לחזור למסגרות חיים משמעותית, למסגרת חברתית מיטיבה, מכילה ומקדמת. אני שמחה ונרגשת מכך שהשנה מתחילה כסדרה ומאחלת לכולנו שנה טובה במיוחד.

ועם הפנים לתשפ"ג-

 1. כמו בשאר חלקי הארץ, גם אנחנו עמדנו בפני מחסור בצוותי חינוך- מורים ומורות, סייעות ועוד. לשמחתנו, מליאת המועצה אשרה תמרוץ לעובדי הוראה חדשים ברמת הנגב, וכן סיוע בהסעת סייעות אישיות המתגוררות מחוץ למועצה. כך שאנו פותחים את השנה עם צוותים מלאים, כולם נרגשים וערוכים לקראת המפגש עם הילדים והילדות, ולקראת מה שתביא עימה השנה.
 2. גם השנה אנחנו ממשיכים להעמיק בתפיסה הפדגוגית הרשותית, המפותחת אצלנו ועושה הדים בכל רחבי הארץ- תפיסת תלמידים מובילים למידה. התפיסה תתרחב והשנה תתחיל כבר בגני הילדים. המשמעות (למי שעדיין לא מכיר.ה) היא, שמרכז הכובד, האחריות וקבלת האחריות למרכיבי הלמידה השונים לא מתרכזים רק בצוותי החינוך, אלא עוברים באופן מונחה ומתווך לתלמידים, אשר מתנסים ומפתחים מיומנויות של בחירה, רפלקציה, הובלת למידה, דיאלוג ושיתופיות. התלמידים מתנסים בלקיחת אחריות על הלמידה, על בחירה והחלטות, מקדמים את הלמידה של עצמם, ןבאופן כללי, נמצאים בהלך רוח של הובלה, ולא של מובלים. גם השנה נמשיך ביישום התפיסה בשכבות נוספות בכל בתי הספר, תוך ליווי מטעם הרשות ומשרד החינוך, ותוך הצמחה של כוחות פנימיים בבתי הספר ובגנים שלנו.
 3. תכנית חוסן. בעולם שבו ההשתנות היא מתמדת, קיימת חשיבות רבה ללמד ולאמן ילדים (וגם מבוגרים) להתמודד עם שינויים, עם עמימות, עם אתגרים לא צפויים. לווסת את עצמם, ללמוד דרכים להרגעה עצמית, לסיוע לאחר, להבעת אמפטיה. בשנה החולפת פתחנו תכנית למידה רגשית-חברתית (SEL), אשר תועבר בכל בתי הספר שלנו, במערכות החינוך הבלתי פורמלי, ובקרב ציבור ההורים.
 4. העברת מעונות היום למשרד החינוך כפי שכולכם יודעים, מהלך המעבר של מעונות היום למשרד החינוך הושלם השנה. ברמת הנגב מזה שנים מערכות הגיל הרך (לידה- 6) מחוברות ומהוות חלק בלתי נפרד מההתייחסות המועצה. השנה, בזכות המעבר למשרד החינוך התמקדנו בהתמקצעות הסייעות והמטפלות, בשלושה תחומים עיקריים- התנהלות בטוחה במעון, קורס עזרה ראשונה וקורס מטפלות פדגוגי-חינוכי. לשמחתנו, מרבית המטפלות שלנו עברו הכשרות אלו, וחלקן יעברו את ההכשרה במהלך שנה זו.
 5. המשך חיבורים- אנחנו מאמינים שכולנו שותפים למעשה החינוכי- המערכת הפורמלית, הבלתי פורמלית, ההורים והקהילה. גם השנה נמשיך לבנות תכניות משולבות, אשר יופעלו במסגרות השונות, ונמשיך לפעול כאקוסיסטם חינוכי, בתיאום, בסנכרון ובשותפות. מפגשי "מעדכנים גירסה" ימשיכו להתקיים השנה, בהם נמשיך לבנות תכניות מותאמות ומשותפות לחינוך הפורמלי והבלתי פורמלי, ועדי ההורים, נציגי הישובים. אתם מוזמנים להתעדכן ולקחת חלק במפגשים אלו.
 6. למידה טכנולוגית- השנה יתווספו תכניות לחינוך טכנולוגי, וכן יתרחבו תכניות קיימות. יתקיימו קבוצות רובוטיקה החל בכיתות ג-ד, וכן תלמידי כיתות ז' בבתי הספר יכנסו לתכנית הסייבר הלאומית. אנו פותחים נבחרת רובוטיקה רשותית לכיתות ז-ח, שתהווה עתודה לנבחרת הרובוטיקה האלופה שלנו, פאטה מורגנה.
 7. תכנית  בתי"ס מנגנים מתרחבת והשנה תופעל בשני בתי ספר- בנגב סיני ובבי"ס צין.
 8. צהרון רשותי- אנחנו מתעתדים להקים השנה צהרון רשותי, אשר יוכל לתת מענה לתושבים ולישובים שאין ביכולתם לפתוח צהרון ישובי. אני מאמינה שמעבר למענה הטכני, נצליח לתת מענה חינוכי פדגוגי, ומעבר לכך- ילדים מישובים שונים ומבתי ספר שונים יוכלו להיפגש במסגרת שונה, שאינה זמינה בדרך כלל. מזמינה אתכם להירשם בהקדם, בקישור שנשלח במכתבים הישוביים.
 9. מרחב חברתי בתיכון, לכלל נוער רמת הנגב. אנחנו מתכננים להפעיל יום ארוך בדגש חברתי-מנהיגותי בתיכון רמת הנגב, לכל בני הנוער, מרחב שיהיה מקום מפגש ושהייה, אך גם יעורר לפעולה, יעודד אקטיביזם של בני הנוער, יחזק חיבורים חברתיים ויציע פעילויות שונות.
 10. חוסן לצוותי חינוך. אנחנו מאמינים שאנשי החינוך הם האנשים שאנחנו צריכים לחזק, לתמוך ולייצר את התנאים המיטבים ביותר עבורם. מתוך ההבנה שהתפקיד החינוכי שוחק רגשית, נציע השנה לצוותי החינוך לקחת חלק "בקבוצות הכלה"- קבוצות לחיזוק החוסן האישי, קבוצות להיוועצות ולתמיכה.
 11. שבוע פתוח- וכדי שגם אתם תוכלו ליהנות מכל הטוב הזה, נקיים במהלך חודש.. שבוע פתוח בחינוך, בו נפתח את כלל המערכות שלנו- מערכות הגנים, בתי הספר, החוגים, החינוך הבלתי פורמלי, כדי שגם אתם תוכלו לבוא ולהתרשם באופן בלתי אמצעי בתהליכים החינוכיים המיוחדים ברמת הנגב.
 12. שינוי מכרז הסעות- השנה, בהתאם לחוק, קיימנו מכרז הסעות עבור קבלנים חיצוניים למועצה. מספר קבלנים זכו במכרז זה, כך שחלקכם יפגשו נהגים חדשים מסיעים את ילדיכם. כל הקבלנים עברו את כל הבחינות הנדרשות, תודרכו בנהלי ההסעות של רמת הנגב, ואני מאמינה שהמעבר יעבור באופן מוצלח.

אני רוצה להודות מקרב לב, לכל מי שעבד במהלך הקיץ, כדי שנוכל לפתוח את השנה באופן המיטבי-

למליאת המועצה, לערן, להילה, לאגף הנדסה, לאגף שפ"ה, ליעקב קמחי- קב"ט מוסדות חינוך, לישראל פרקש ודוד סבח  על מערך ההסעות, לצוות אגף קהילה וחינוך, שעבד מסביב לשעון במסירות רבה, לצוותי המנהלה בבתי הספר, למנהלות הגיל הרך ולצוותים בישובים, למנהלות בתי הספר, למורות ולמורים, לגננות, לסייעות ולמטפלות, לרכזי החינוך הבלתי פורמלי בישובים, למזכירי הישובים- אנשים רבים שותפים בהפעלת המערכות שלנו.

מאחלת לכולנו שנה טובה, מצמיחה ומיטיבה, שנה שגרתית אך גם יוצאת מן הכלל.

ספי מלכיאור

וכל צוות אגף קהילה וחינוך