רביביםמיקום היישוב

קיבוץ רביבים, המשתייך למועצה האזורית רמת הנגב, ממוקם מערבית לצומת משאבי שדה, על כביש משאבי שדה-צאלים, במרחק של 35 ק"מ מבאר-שבע.

 

 פרטי התקשרות

 

היסטוריית היישוב רביבים

היישוב הוקם בשנת 1943. את השם רביבים קבע נתן ברל כצנלסון, ממנהיגי תנועת הפועלים, שביקש להדגיש את הזיקה של היישוב החדש לקיבוץ-האם, גבעת ברנר (הסופר י.ח.ברנר, שעל שמו נקרא קיבוץ גבעת ברנר, ערך בשעתו ביטאון בשם רביבים).

בשנת 1938 הוקמה בראשון-לציון פלוגת הכשרה, שחבריה היו בוגרי מערכות החינוך בקיבוצים שונים. לאחר הקצאת המשבצת הקרקעית, עלו לרביבים 12 מחברי הפלוגה. היישוב, שעל פי חוקי "הספר הלבן" של שלטון המנדט הבריטי נמצא בשטח שהיה אסור להתיישבות של יהודים, נקרא תחילה תל צופים. זאת, מאחר שהמקום היה מצפה שנועד לבדוק את היתכנות ההתיישבות בנגב, לצד שני מצפים נוספים: גבולות ובית-אשל.

חברי קבוצת הראשונים שעלו לקרקע התגוררו תחילה במערה. המשימה הראשונה שלהם הייתה לסמן את גבולות המשבצת הקרקעית באמצעות חרישת תלם שהקיף את המשבצת. לאחר תקופה מסוימת נבנתה הטירה שבה התגוררו חברי הקבוצה, עד להקמת נקודת הקבע בתחילת שנות ה-50.

 

מידע כללי על רביבים

רביבים הוא קיבוץ חילוני, המונה כ-117 משפחות.

במטרה לשרת נאמנה את הקהילה, החליטו מייסדי רביבים, עוד בראשית הדרך, לפתח את תחומי התרבות והחינוך. כבר בשנות ה-50 האמינו המייסדים, כי גם לחיים בנגב הרחוק מגיעה תרבות איכותית – והקימו את בית אליהו גולומב, הכולל ספרייה, חדר זיכרון לנופלים ואולם אזורי להופעות.
במקביל הוקמה מערכת חינוך שהחזיקה בית ספר יסודי במשך עשרות שנים, ובשנים הראשונות גם בית ספר תיכון.
כיום לומדים רוב תלמידי התיכון ב'נופי הבשור' במועצה האזורית אשכול, ואילו ילדי בית הספר היסודי לומדים בבית הספר המשותף של המועצה האזורית 'משאבים' הנמצא במשאבי שדה. במקביל, דואג רביבים גם להשכלה גבוהה וללימודים משלימים לחברים, ובעיקר לחברים הצעירים.

בשנים האחרונות, עם התבגרותם של ותיקי רביבים, הושם דגש על תחומים אחרים בשירותי הקהילה – תחומי הבריאות והרווחה, וכיום ניתנים שירותים מורחבים לוותיקי הקיבוץ. בשנת 2007 הוקם הבית המאושר, שבו מתקיימות פעילויות מגוונות לבני הגיל השלישי.

בקיבוץ פועלים מרפאה, בריכה, גן משחקים לילדים, מרכז קניות, חדר כושר, מגרש טניס, מגרש כדורסל, מגרש כדורגל ואולם ספורט.

 

דבר הקיבוץ

גם כיום, כמו לכל אורך השנים, פועלים אנשי רביבים באותה רוח נחשונית –ראשונית של עמידה נועזת כנגד איתני הטבע – בבנייתו של יישוב מצליח מבחינה חברתית, חינוכית, תרבותית וכלכלית בלבו המדברי של הנגב.
אנו פונים אליכם בבקשה להצטרף אלינו, לעשייה המאתגרת והמספקת של קיום יישוב בנגב.

 

תהליך הקליטה בקיבוץ

קיבוץ רביבים קולט משפחות צעירות שלהן עד שני ילדים. רביבים מעוניין להרחיב את שורותיו במשפחות צעירות ואיכותיות, שיוכלו לתרום ולהיתרם מחברותם בקהילה. לצורך כך, פועלת ברביבים ועדת קליטה שתפקידה לאתר מועמדים לקליטה, לבדוק את מידת התאמתם לקיבוץ, וללוות את הליך השתלבותם ביישוב.

תהליך הקליטה ברביבים כולל שני חלקים עיקריים: תהליך המיון לפני ההגעה לרביבים, ועיקר התהליך – הקליטה בקיבוץ:

  • השלב הראשון הוא ראיון סינון ראשוני המתבצע במחלקה לצמיחה דמוגרפית בתק"מ, או פניה פרטית.
  • השלב השני מתקיים בבית הנקלטים: –נציגי הוועדה יגיעו לבית המועמדים לקליטה, הן כדי להתרשם מהם והן כדי להציג את הקיבוץ.
  • לאחר מכן יוזמנו המועמדים לקליטה לשני ביקורים בקיבוץ.
  • המועמדים לקליטה יתבקשו לעבור מבחני התאמה להתיישבות במכון אבחון.
  • במידה שההיכרות תתקדם לשביעות רצון שני הצדדים והמועמדים לקליטה יגיעו לקיבוץ, יחל השלב המשמעותי של הקליטה – –השהות בקיבוץ. שלב זה אורך שנתיים והוא מתחלק לשניים: נקלטות ומועמדות. בסוף כל אחד מהשלבים נערכת הצבעה ציבורית בנוגע למועמדים. לתקופה זו מטרה כפולה: המשך בדיקת מידת ההתאמה של הנקלטים לקיבוץ – הן מצד הנקלטים והן מצד הקיבוץ – וגם –ליווי של הנקלטים בתהליך הקליטה, מתוך שאיפה לסייע בהשתלבותם המלאה. לצורך כך, לכל נקלט מוצמד חבר קיבוץ ותיק שתפקידו ללוות את תהליך הקליטה.

 

מגורים בישוב

חברי הקיבוץ מתגוררים בבתי הקיבוץ

שכירת דירות בקיבוץ – רק לתושבים.

 

תעסוקה בקיבוץ ובסביבתו

קיימות אפשרויות תעסוקה בפעילויות הקיבוץ ובתחומי המועצה האזורית (תעשייה, חקלאות, חינוך ושירותים).

ענפי ייצור בקיבוץ

  • תעשייה – קבוצת רבל: מפעלי רביב, רבל וארקל, בתחום הפלסטיקה והרכב.
  • חקלאות ובעלי חיים – רפת חלב, לול רבייה ומדגר.
  • חקלאות שדה – שלחין, מטע זיתים ובית בד.
  • תיירות – חי נגב
  • פיתוח ויזום – המדגרה היזמית (מאיץ לחברות הזנק)

 

יזמות בקיבוץ

הקיבוץ מעודד מיזמים חדשים. קיימים מיזמים בתחומי מיזוג אוויר, תקינה ואבטחת איכות, תכשיטנות, יקב, הפקת סרטים ופעילות בתחום האינטרנט (בניית אתרים ו-E-Marketing).